Anasayfa
Kaliteli, Güvenilir, Hızlı Servis
364 00 88
440 46 20
275 13 83
Klima

Klimanızın kapasitesinin kullanmak istediğiniz mekana uygun olduğundan emin olun.

Kapasitesi mekanın ihtiyacından daha küçük bir klima verimli soğutma sağlayamayacağından kompresörü sürekli devrede tutmak zorunda kalacak ve enerji sarfiyatı artacaktır.

Kapasitesi mekanın ihtiyacından daha büyük bir klima ise ortamı çok çabuk soğutacak ve kompresörü sık sık kapatıp açacaktır. Bu durum klimanızın enerji sarfiyatını artıracaktır. Klimanın bulunduğu mekan aşırı soğuyacak ve konfor yerine rahatsızlık yaratacaktır.

Daha yüksek kapasiteli klimalar daha yüksek ses seviyesine sahip olduğu için, klima kapasitesine göre daha küçük kalan mekandaki gürültü sizi rahatsız edecektir.

Klima kullandığınız mekanın ısı yalıtımı konforunuzu artırır, enerji sarfiyatınızı düşürür. Bu nedenle mekanın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi izolasyonu önemlidir.

Klima kullanımı sırasında mekanın kapı ve pencerelerinin mutlak suretle kapalı olması gerekmektedir. Kapıların açık tutulması zorunluluk ise (mağaza ve dükkan gibi yerlerde), hava perdesi gibi dışarıdan sıcak hava akımını engelleyici cihazlar kullanılmalıdır.
Güneşin camlardan direkt içeri girdiği saatlerde güneşlik, perdelerin veya panjurların kullanılması
, klimanızın enerji sarfiyatının artmasını engeller.

Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu yerlerde, bir tente, gölgelik vb. ile doğrudan gelen güneş ışınlarından korunması enerji sarfiyatınızın artmasını engeller.

Montaj esnasında iç ve dış ünitelerin yerleşim kaidelerine uyulması önemlidir. Özellikle, cihazların hava giriş-çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önlerinde hava akışını engelleyecek etkenlerin olmaması gerekmektedir.

Klimanızın ihtiyaç duyduğunuz sıcaklık değerinden daha düşük değerlere ayarlanması enerji sarfiyatınızı artırırken, konfor etkisini azaltacaktır. Klimanızı sürekli en düşük ayar sıcaklığı yerine, ihtiyacınıza göre daha yüksek sıcaklık değerlerinde kullanabilirsiniz.

Özellikle yazın soğutma ihtiyacı için tercih edilen klimalardan, artık ısıtma ihtiyacını karşılamak için de faydalanabilirsiniz. Fakat kış mevsimi ortalama sıcaklığı 0°C’nin altında kalan bölgelerde, ünitelerin sık sık defrosta girmesinden ve verim düşmesinden dolayı, klimanızı direkt ısıtma konumunda kullanmanız ekonomik olmayacaktır.

Klimanızın toz tutucu filtrelerinin temizliğini düzenli aralıklarla yapmalısınız. Filtrelerin zaman içinde tıkanması, hava akışını keseceğinden, klimanızdan beklediğiniz performansı almanızı engelleyecektir. Bu durum klimanızı zorlayacağı için, enerji sarfiyatınızın da artmasına sebep olacaktır.

Klima iç ve dış ünitelerinde yer alan ısı değişim elemanlarının temizliği çok önemlidir. Isı değişim elemanlarının kirlenmesi ve/veya tıkanması klimanızın istediğiniz soğutma-ısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla enerji sarfiyatınızın artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimanıza yılda en az bir defa bakım yaptırmanızı öneririz.

Klimanızda programlama özelliğini kullanarak enerji sarfiyatınızı düşürebilirsiniz. Mekanı kullanmadığınız zamanlarda klimanızın kapanmasını ve kullanacağınız zamanlarda yeniden açılmasını sağlayabilirsiniz.

Hava yönlendirme kanatlarını, mekan içerisinde bulunan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamanızı öneririz.“Doğal rüzgar etkili hava dağılımı”özelliğini kullanmanız, mekan içerisinde daha dengeli bir hava dağılımı sağlamanıza yardım edecektir.

Klimanızı kullandığınız ortamda, üflenen havanın direkt karşısında oturmamaya özen gösterin.

Klimanızı sürekli en düşük ısı değeri ve en yüksek fan hızında çalıştırmak yerine daha yüksek sıcaklık değerlerinde, orta veya düşük fan hızında çalıştırarak, rüzgar etkisini azaltır ve ortamın aşırı soğumasını engellersiniz.

Klimanızın iç ortamdan dışarı veya dış ortamdan içeri aktarılabildiği enerji miktarının harcadığı elektrik enerjisi oranına EER (Enerji verim oranı) yada COP (Performans katsayısı) denir. Bu oranın yüksekliği, klimanızın verimliğini gösterir. Bu oran ne kadar yüksek olursa enerji sarfiyatı o kadar düşük olur. Bu sebeple EER değeri yüksek olan klimaları tercih etmenizi öneririz.

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

Şu Anda
: 2

Bugün
: 31

Toplam
: 31010